BİLGİLER
Engin Güngör
Engin Güngör

     26 Aralık 1956 tarihinde İstanbul’da doğdum. İki ay sonra ailemle Samsun’a gelmişiz. 1968 yılında İstiklal ilkokulundan mezun oldum ve İlkokuldaki sınıfımdan 5 arkadaşımla birlikte Samsun Maarif Kolejine girdik. Hazırlık B sınıfında Mr. Carl Tobey’in öğrencilerinden biri oldum. Hafta sonu evci çıkan yatılı öğrencilerden biriydim. Önceleri alışmak zordu ama  sonraları arkadaşlarımızla birlikte olmak için daha çok okulda gecelemeye başladık.

 

     Orta 2 inci sınıfta boyum uzadı ve basketbol oynama başladım. Okul takımının yanısıra Samsun amatör liginde Yolspor’da oynuyordum. Son iki yıl okul takımının kaptanlığını yaptım. Bu süreçte 2 kez il şampiyonu, Karadeniz grubu şampiyonu olarak Türkiye Liselerarası basketbol şampiyonasına rahmetli Şevket Genç Hocamızla birlikte gittik. Güzel günler geçirdik. 1975 yılında okulumuzdan mezun oldum. 1979 yılında Endüstri Mühendisi olarak çalışma hayatına başladım. 1981 yılında yine 75 mezunlarından Sibel Yalçın Güngör ile evlendik. 1982 yılında Pınar, 1988 yılında Pelin doğdu. Pınar 2000, Pelin 2006 SAL mezunları olarak camiamıza katıldılar.

 

     Derneğimize kuruluşundan bir süre sonra üye oldum. Yönetim kurulu, denetleme kurulu üyesi olarak yıllarca görev yaptım. Rahmetli Harun Balcıoğlu Ağabeyimizden sonra  genel kurulumuzca dernek başkanı olarak görevlendirildim. 1993- 1998 yılları arasında başkanlık görevini sürdürdüm. Sanıyorum en uzun süre başkanlık yapmak bana kısmet oldu. Bu süre içinde hiç aksatmadan aylık bültenlerimizi çıkarmaya başladık. SAYGIYLA DAHA İYİYE HEP BERABER sloganı bu bültenin değişmez önsözü olarak yerleşti. Daha sonraları Kim Nerede Ne Yapıyor kitapcığını çıkardık. Sonra bir kez daha güncellenip basıldı. Ancak bugünkü elektronik haberleşme ortamı olmadığından güncelleyemiyor ve yanlışları hemen düzeltemiyorduk. Önceleri bu kitapçıklar özellikle seyahat ve çalışma  hayatında çok işe yaradı. Ancak sonraları kullanılmaz oldu. Aynı bilgileri bugün oluştursak hem kolay güncellenir, hem  kolayca doğrulanabilir.

     Dernek lokalimizi canlandırıp gelir getirici hale sokmak istedik. Önce havalandırma sistemini sonra ses izalasyonu yaparak hafta sonları canlı müzik ile bu amacımıza ulaştık. Müzik yapanlar da çoğu zaman üniversitede öğrenim gören kendi mezunlarımızdı. Buradan  gelir elde edebiliyorlardı. Okulumuzda ihtiyacı olan öğrenci kardeşlerimize burs verelim istedik. Bunlardan her birini bir mezunumuzla eşleştirdik. Burs veren her bir mezun, öğrencisinin okul durumu, sağlığı v. s herşeyi ile ilgilenmeye başladı. Bu ilişkiyi yürüten 33 mezun ve öğrencimiz olmuştu.

 

     Diğer Maarif Kolejlerinden (Bornova ve Kadıköy) esinlenerek vakfımızı kurmaya karar verdik ve SALEV doğdu. Vakıf  senedinin hazırlanmasında çalıştık. Kurumlar arası koordinasyonu ve birlikteliği sağlamak amacıyla Mezunlar Derneği Başkanlık Makamı, Okul Koruma Derneği Başkanlık Makamını, Okul Müdürlüğü Makamını Salev yönetim kurulunun daimi üyeleri olarak belirledik ve vakıf senedini öyle oluşturduk.  Salev okul kantinini çalıştırmaktan fiziki şartları düzeltmeye kadar okulda inanılmaz işler başardı.

 

     Eğlenceli 8 Aralık Baloları düzenledik. Bunları varlıkları ve sahne alışları ile unutulmaz kılan başta Galip Sokullu, Nazım Şuvağ ve Yetkiner Ağabeylerimize şükranlarımızı bir kez daha sunmak isteriz.

 

     Okul kütüphanesinin yenilenmesi için 8 Aralık balosunun ertesi günü okul spor salonunda bilabedel konser  veren ve gelirin tamamını bağışlayan Ercüment Vural – Melis Sökmen ikilisine tekrar teşekkür ederiz. En heyecanlı 8 Aralık Balosunu Büyük Samsun Otelinde yaşadık. Aylar önce rezervasyon yaptığımız salon oteldeki tadilat nedeniyle son anda hazırlandı. Aynı günün sabahı Sn. Mustafa Karamahmutoğlu ile caddenin karşısından salon camlarının takılışını heyecan ve endişe ile izledik.  İnşaat halindeki  otelin Amisos salonu akşama otelin yegane girilebilir bölümü olarak o gece için eksiksiz ve geçici olarak hazırlandı. 400 den fazla mezunumuzu ağırladı. Sn. Mustafa Kurumahmutoğluna tekrar teşekkürü nasıl unuturuz.

 

     Daha sonraki yıllarda 75 mezunu  sınıf  arkadaşlarım okulumuza 2 yenilenmiş sınıf armağan ettiler.

 

     Dernek başkanlığı görevini devrettikten sonra 2 yıl süreyle Salev başkanlığı görevine getirildim. Öğretmelerimizle, Velilerimizle, dostlarımızla okulumuzun fiziki yapısına öğrencilerine, öğretmenlerine değerli  katkılar yaptık. Yurtdışı dil okullarına öğrenciler gönderdik.

 

     Bu görevlerin gereği sorumlulukları yerine getirme sürecinde ilgili kurullardaki arkadaşlarım ve kardeşlerim beni bir an olsun yalnız bırakmadılar. Genişletilmiş toplantılarda ve sonrasında büyüklerim bilgi ve tecrübeleriyle, kardeşlerim iyi niyet ve enerjileriyle  benden çok çalışıp başladığımız her projenin, faaliyetin tamamlanmasını sağladılar. Tabii ki yaptıklarımızın içinde hatalar, yanlışlıklar olmuştur. Camiamız bunları iyi niyet ve dürüstlük çerçevesinde yapılanlar olduğu şeklinde değerlendirip hoşgörü ve anlayışla karşıladılar. Yeri geldiğinde kibarca eleştirip yol gösterdiler. Kısaca ifade etmek istediğim; camiamızın her faaliyetimizde bize olan güven ve desteğine teşekkür etmektir ama bunu  layıkıyla nasıl yapabilirim hala bilemiyorum. Derneğimiz başkanlığı yapmamış olmasına rağmen yıllarca okul koruma derneği başkanlığı yapan Salev başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapan her fırsatta okula, onun kurum ve kuruluşlarına yaptığı katkılarla iz bırakan 68 mezunu  Nevzat Demirer’e teşekkür etmeden geçemem. Kendisiyle Maarifliler platformu olarak anılan ilk kurulan Maarif kolejlerini birleştiren  toplantıları ve oluşumları tamamlamak için çok seyehat ettik. Okullarımız  güç, bizler yeni dostlar kazandık, bundan dolayı da mutluyuz.

 

     SAYGIYLA, SEVGİYLE DAHA İYİYE HEP BERABER diyerek bu fırsatı veren Başkanımız Levent Güneş’e ve ayrı ayrı her bir üyemize, dostumuza teşekkür ederim.